poniedziałek, 20 stycznia 2014

Małe co nie co o śniadaniu... W zdrowym ciele zdrowy duch!

Zdrowe ciało to nie tylko zdrowe włosy i skóra. Jak mawiał Mały Książę "najważniejsze jest niewidoczne dla oczu". Niestety wiele osób o tym zapomina. Można dbać o włosy i skórę używając naturalnych kosmetyków, wystrzegając się środków chemicznych, bo na skórze czy włosach bardzo często od razu widać, że substancje sztuczne mają zły wpływ na ich kondycję, a naturalne - wręcz zbawienny. Do tak świadomego dbania o swoje ciało powinno jednak być dołączone równie świadome i rozsądne dbanie o jego wnętrze, bo co z tego, że będziemy się wystrzegać chemii na zewnątrz jednocześnie faszerując się nią od środka? I co z tego, że zadbamy o dobrą kondycję tego co widać, kiedy tak naprawdę nasze ciało wcale nie będzie się czuło zdrowe? Warto zmienić filozofię dbania o siebie, bo przecież wszystko robimy dla siebie i to jakich wyborów dokonujemy, to jest wyłącznie nasza sprawa. To czy użyjemy szamponu z SLS czy bez do naszych włosów albo to czy zjemy te frytki i batona czy nie to jest nasz wybór i nikomu nic do tego, ale trzeba to traktować jako WYBÓR i dokonać go świadomie. Warto mieć więc w głowie zawsze takie hasło: "Mam wybór, to co zrobię zależy wyłącznie ode mnie". Ja staram się tak postępować i niekoniecznie zawsze dokonuję tych dobrych wyborów, ale przynajmniej robię do świadomie. Cóż, nie zawsze przyjemna jest świadomość typu: "No dobra, wiem, że zamawiam w tym Macu frytki, które są ciężkostrawne, nie mają żadnej pozytywnej wartości dla mojego organizmu, mają srylion kalorii, a jem je tylko i wyłącznie dla przyjemności" ;). Powiem Wam, że mniej smakują wtedy różne "przysmaki", a jak człowiek się choć chwilę zastanowi zanim coś zrobi głupiego to jest spora szansa, że tego nie zrobi. Może też tak macie? :)

W każdym razie na tym naszym blogu chciałabym mówić nie tylko o kosmetykach, ale też o innych tematach, które być może pomogą Wam też lepiej dbać o siebie, o swoje zdrowie oraz dokonywać bardziej świadomych wyborów :). 

No to może po tym ciut przydługim wstępie przejdę do tego, o czym chciałam tak naprawdę napisać, czyli o jednej z ważniejszych zasad prawidłowego odżywiania - jedzenia zdrowego śniadania






Czy jesteście na jakiejkolwiek diecie czy nie, czy staracie się odżywiać prawidłowo czy nie, śniadanie to i tak najważniejszy posiłek w ciągu dnia
Dlaczego?
- po nocy, czyli bardzo długiej przerwie bez jedzenia, spada poziom cukru we krwi, a dzięki zjedzeniu śniadania ten poziom łagodnie się podnosi, co pozwala nam jasno myśleć, uczyć się i pracować; bez śniadania już około południa będziemy czuć się senni, obniży się nam koncentracja i osłabi pamięć
- w godzinach porannych, po odpoczynku, nasz układ pokarmowy ma swój czas największej aktywności, dzięki czemu wtedy jest w stanie najwięcej "wyciągnąć" z pożywienia; żołądek produkuje rano więcej soków trawiennych, więc w przypadku długotrwałego rezygnowania ze śniadań, mogą powstać różne patologie- wrzody, nadżerki żołądka, refluks czy zgaga
- osoby jedzące pełnowartościowe śniadanie rzadziej cierpią na nadwagę i otyłość; z kolei brak śniadania powoduje zwiększony apetyt później i pozostałe posiłki są znacznie większe niż byłyby w przypadku zjedzenia śniadania; poranny posiłek pomaga po prostu kontrolować uczucie głodu w ciągu dnia i zmniejsza prawdopodobieństwo przejadania się później
- śniadanie poprawia też przemianę materii, reguluje odpowiednio wydzielani insuliny oraz zapewnia dobre funkcjonowanie układu trawiennego w tym także jelit, dzięki czemu osoby jedzące śniadanie rzadziej cierpią na zaparcia.

Są cztery kryteria prawidłowego śniadania. Powinno ono:
1.    Dostarczyć do organizmu wszystkie niezbędne składniki odżywcze
2.    Zabezpieczyć organizm w energię,
3.    Utrzymać stabilny poziom cukru we krwi
4.    Wyrównać niedobór wody po nocy

Śniadanie, aby spełniło swoją rolę, musi być pełnowartościowe i zawierać:
  • - białka - chude mięso, jaja, nabiał, rośliny strączkowe (fasola, soja...)
  • - węglowodany (najlepiej złożone) - pieczywo pełnoziarniste, kasze o dużych ziarnkach, płatki owsiane czy też żytnie, makarony, płatki musli itp.,
  • - tłuszcze (najlepiej roślinne) - cienka warstwa naturalnego masła na pieczywie, oliwy z oliwek, tłuszczy zawartych naturalnie w produktach (np. w nabiale)
  • - witaminy i składniki mineralne - owoce i warzywa w różnej postaci: świeżej bądź suszonej, w postaci powideł, dżemów, ponadto nasiona i orzechy.

Zdrowe śniadanie to mogą być na przykład płatki owsiane z jogurtem naturalnym i owocami albo jajecznica z warzywami i chlebem razowym. 

Albo na przykład taki omlet:



- 2 jajka 
- 4 łyżki otrębów (mogą być pszenne)
- 2-3 plasterki chudej wędliny (albo trochę tuńczyka, albo mozzarelli, albo fety, albo paprykę, albo cukinię) 
- cebula
- przyprawy (sól, pieprz, zioła prowansalskie czy inne - ja lubię na ostro więc czasem sobie też chili dosypię)
- łyżka oliwy z oliwek

Szynkę z cebulą lub ew. samą cebulę (w wersji bezmięsnej) lekko podsmażamy. Jajka dobrze rozbijamy, dodajemy przyprawy i otręby. Mieszamy i taką masę wlewamy na patelnię, na której rozgrzana już czeka oliwa. Smażymy na małym ogniu najlepiej pod przykryciem. Na wierzch wsypujemy szynkę z cebulą (lub samą cebulę, lub tuńczyka, lub mozzarellę czy inny dodatek) i kiedy omlet będzie już się mógł przesuwać na patelni, co oznacza, że zapiekł się z jednej strony, odwracamy go na drugą stronę. Przysmażamy. No i smacznego! :) 


A czy Wy jecie śniadanie czy może sobie odpuszczacie? Może macie jakiś swój sposób na pyszne i pełnowartościowe śniadanie? :) Podzielcie się!

16 komentarzy:

  1. Dobrze,że nie tylko na tym blogu będzie o kosmetykach,wkońcu powierzchowna dbałość nic nam nie da jak nie będziemy dbali o siebie również od środka.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. O to mi właśnie chodzi :) cieszę się, że mój pomysł się spodobał :)

      Usuń
  2. Zgłodniałam przez te śliczne zdjęcia ;P

    OdpowiedzUsuń
  3. uwielbiam omlety, twój post mi uświadomił że wieki ich nie jadłam!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ja kiedyś nie lubiłam omletów, ale dość niedawno przekonałam się. Fantastyczne jedzenie :)

      Usuń
  4. Ja już po śniadaniu, a zgłodniałam! Idę sobie zrobić omleta :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Omlet dobry o każdej porze :) na lekki i wartościowy obiad też może być :)

      Usuń
  5. Też lubię omlety, ale kiedyś za nimi nie przepadałam.

    OdpowiedzUsuń
  6. ja właśnie ze śniadaniami mam problem, jem zdrowe ale bardzo późno.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. A no właśnie - chyba nawet zapomniałam o tym napisać - śniadanie powinno się jeść maksymalnie godzinę od wstania :)

      Usuń
  7. chyba zrobię jutro omleciki :D

    OdpowiedzUsuń
  8. Muszę zapisać sobie przepis i kiedyś zrobię tego omlecika :)

    OdpowiedzUsuń